Путівник по Франції

Загальна інформація
  • Столиця: Париж
  • Форма правління: республіка
  • Населення: 66.991.000
  • Номер поліції: 17
  • Номер швидкої допомоги: 15
  • Код країни: +33
  • Мережева напруга: 230 Вольт

Французи відкриті, товариські і насолоджуються життям на повну. У селах тече затишне та розмірене життя. У містах, наприклад, у Парижі можна познайомитися з людьми з різних країн світу. Серед найбільших міст Франції Париж, Марсель, Ліон, Тулуза, Ніцца та Нант.

Французький спосіб життя давно став невід'ємною частиною культури. Гастрономія, мода, спорт, фестивалі та дотримання традицій роблять французів особливими. Дуже хороша інфраструктура та величезний вибір товарів зроблять ваш відпочинок максимально комфортним.

У культурному плані на вас чекає багато приємних речей: чудова архітектура та захоплюючі музеї з всесвітньо відомими витворами мистецтва, такими як Мона Ліза, яка хоче подарувати Вам свою усмішку.

Французи дуже пишаються своєю мовою, тому ми рекомендуємо вам до приїзду до Франції отримати базові знання французької мови. Може статися так, що у вашому оточенні ніхто не говоритиме англійською. Наприкінці нашого путівника можна знайти кілька базових фраз, які допоможуть Вам у повсякденному спілкуванні.


Загальна інформація про Францію

Географія

Франція займає площу 643,801 квадратних кілометрів і є найбільшою країною в ЄС. За кількістю жителів це друга за величиною країна ЄС (після Німеччини). Столиця Париж - найбільше місто у Франції. Зверху його нагадує шестикутник. Через велику площу у Франції можна знайти найрізноманітніші ландшафти. Тут багато рівнин та пагорбів.
Франція межує з Іспанією та Андоррою, Бельгією, Люксембургом, Німеччиною, Швейцарією та Італією, а також із Монако.

Різниця в часі

Франція знаходиться в Центрально-європейському часовому поясі (CET/MEZ). Різниця у часі з Україною становить одну годину, з Казахстаном - 4 години.

Клімат та час подорожі

Оскільки Франція - велика, країна поділена на різні кліматичні зони. Загалом можна сказати, що клімат тут м'який.
На південному сході переважає середземноморський клімат. Тут і на Корсиці найвищі середні температури.
На західній стороні гір (Альпи, Кавеннен, Юра та Вогези) часто йдуть дощі. На півночі Франції переважає помірний клімат.

Якщо ви плануєте пляжний відпочинок, то відправитися на Середземне море варто з травня до жовтня. Якщо Вам більше подобається прохолода, ми рекомендуємо відправитися на атлантичне узбережжя з червня по вересень. Зима у Франції настає з грудня до квітня. У горах можна цілий рік кататися на лижах.

Клімат у Парижі

Січень Лютий Березень Квітень Травень Червень Липень Серпень Вересень Жовтень Листопад Грудень  
Maximaltemperatur Максимальна температура 12° 16° 20° 24° 25° 24° 21° 16°  
Minimaltemperatur Мінімальна температура 10° 13° 15° 14° 12°  
Sonnenstunden До сонячних годин 2 3 5 7 7 7 7 7 6 5 2 2
Regentage До дощових днів 12 10 8 9 9 9 9 9 9 8 10 10

Підготовка до поїздки до Франції

Правила в'їзду

Громадяни України можуть приїхати до Франції безвізом. Але якщо ви плануєте тривале перебування у Франції, вам обов'язково потрібно буде оформити візу.

Більш детальну інформацію та вимоги для отримання візи можна отримати у посольстві чи консульстві Франції за місцем проживання. Ми рекомендуємо заздалегідь подбати про отримання візи, оскільки посольство кілька тижнів ухвалює рішення про її видачу. Також усі документи мають надаватися з перекладом французькою мовою.

Валюта

На французьких євро зустрічається три зображення: портрет Маріанни, національного діяча Французької Республіки, зображений на монетах 1, 2 та 5 центів. Зображення Маріанни часто малював на своїх картинах Ежен Делакруа, тут портрет уособлює свободу. На монетах 10, 20 та 50 центів можна побачити Сівач, мотив колишнього французького франка. В одному та двох євро зображено стилізоване дерево у шестикутнику з девізом Liberté Egalité Fraternité. Шестикутник показує географічну форму Франції.

Охорона здоров'я

Франція має дуже добру систему охорони здоров'я. Тут знаходиться безліч медичних закладів та професійних фахівців.

Витрати, що виникли через хворобу, охоплює страхова компанія. Перед тим, як вирушити до Франції, неодмінно варто укласти медичну страховку.

Також зверніть увагу на інформацію щодо охорони здоров'я на сайті французького Міністерства закордонних справ.


Суспільство та повсякденне життя у Франції

Релігія

У Франції люди сповідують різні релігії. В опитуванні, опублікованому в газеті Le Monde des religions, 51 відсоток респондентів із Франції сказали, що вони католики, 31% атеїсти, 9 відсотків сказали, що вони мусульмани, а 3 відсотки - протестанти. Однак, це дуже загальні дані.

Політика

Франція - республіка. З 2017 року Еммануель Макрон обіймає посаду президента Франції. Президент обирається народом і є найвищим державним органом. Він стоїть вище за інші інстанції.

Національна мова та спілкування

В основному у Франції розмовляють французькою мовою. Також у Франції є багато релігійних мов. Однак вони не є офіційними.

Громадський транспорт

Метро Парижа відоме у всьому світі. Його відкрили у 1900 році і тоді пустили першу гілку між Венсенсом та Майотом. Сьогодні існує 14 гілок метро, ​​які займають понад 200 км підземних та наземних залізниць. Перші поїзди вирушають о 05:30 ранку, останні їздять о 01:15.

Хорошою транспортною системою також можуть похвалитися Ліон, Марсель та Тулуза. У Страсбурзі, Бордо та Нанті гарна трамвайна система. Крім цього, у більшості міст Франції регулярно ходять автобуси. Подорожувати містами можна за допомогою TER (Transport Express Régional).


Культура та історія Франції

Історія

Перші жителі Франції залишили наскальний живопис за часів палеоліту. Приблизно 700 року до нашої ери Кельти мігрували з північного заходу до Франції. Після зіткнень між галлами та римлянами Францію остаточно завоював Юлій Цезар. Римляни окупували Францію до імміграції франків та інших німецьких племен. З 768 по 814 рік країною правив імператор Карл Великий, який розширив Святу Римську імперію.

У XV столітті Франція здобула перемогу в Столітній війні проти Англії. 17-річна дівчина на ім'я Жанна д'Арк привела французькі війська в Орлеані до перемоги над Англією. Потім у XVI столітті відбулися релігійні війни. Протестантським гугенотам було надано громадянські та релігійні права у католицькій Франції. У 17 столітті до Франції повернулася монархія. Екстравагантний король сонця, Людовік XIV, правив до 1715 року і збудував численні чудові замки, які досі є туристичними пам'ятками.

Фестивалі

Фестиваль джазу у Парижі: (червень - липень) Літо, природа, музика та Париж - що ще можна побажати? Тут у Ботанічному саду протягом 8 тижнів грає джаз, соул, фанк та латина. На фестивалі виступають різні покоління музикантів, які також проводять різноманітні семінари.

Європейська ніч музеїв: (травень) Обов'язково відвідайте фестиваль музеїв у Парижі та Ніцці! Багато музеїв відкрито до пізньої ночі. Крім цього, паралельно проводяться концерти, семінари та різноманітні виступи. Таким чином музеї хочуть зробити свій внесок у додаткову освіту городян. У цей час можна відвідати музеї безкоштовно.​​​​​​​

Фестиваль джазу у Ніцці: (липень) Перший джазовий фестиваль у світі пройшов не в США, а... у Ніцці! Фестиваль триває 5 днів. Джаз-концерти проводяться на різних сценах одночасно. Тут виступали такі музиканти, як: Лайонел Хемптон, Елла Фіцджеральд, Рей Чарльз та Хербі Хенкок.

Свята

На додаток до християнських свят у Франції відзначають:

1 травня у Франції відзначають la fête du travail (день роботи).
8 травня святкують перемогу над німецьким рейхом у Другій світовій війні.
14 липня відзначають Національне свято Франції.
Цього дня проходять військові паради по всій країні як пам'ять про минулі перемоги.

Кухня

Під час подорожі до Франції не варто обмежуватися тільки равликами та жаб'ячими лапками, спробуйте всю різноманітність найвпливовішої кухні в Європі.
Більшість знаменитих соусів, таких як соус бешамель, соус bearnaise, соус голландез, майонез і remoulade придумали у Франції.

Крім соусів, вас приємно здивує різноманітність тушкованого м'яса, наприклад, Pot-au-feu, coq au vin, poule au pot або cassoulet.
За класикою для кожного прийому їжі на стіл ставлять хліб або багет.

У кожному регіоні у Франції є власні рецепти, наприклад, приготування боєбеса, тушкованої риби з Марселя. Традиційний французький цибульний суп винайшли до Парижа, а тарт вперше приготували в Ельзасі.

Обов'язково скуштуйте французькі десерти! Хто не знає крем брюле, млинці чи шоколадний мус? Всесвітньовідомий круасан на сніданок - це, мабуть, найвідоміша французька традиція.


Корисна інформація

Помилки туристів

Французи цінують ввічливість. Тому завжди варто звертатися до незнайомців мсьє/мадам наприкінці. Вдень можна привітати так: Bonjour Madame або Bonjour Monsieur. Незнайомців не варто вітати словом «Salut».

Під час їди руки завжди мають бути на столі, а багет не можна різати ножем, його зазвичай відламують руками.

Навіть якщо пасажирське сидіння поруч із водієм вільно, у таксі прийнято їхати на задньому сидінні за водієм.

Поради

У ресторані не прийнято давати чайові, тому що вони зазвичай входять до рахунку. Але можна залишити чайові таксисту, зазвичай це 10% вартості поїздки. У готелі можна залишити чайові для покоївки.
Зверніть увагу, чи входять чайові до рахунку. Якщо ні, прийнято залишати 10% чайових.

Невеликий розмовник

Українська Французська
Здрастуй! Salut!
Доброго ранку! Bonjour!
Доброго дня! Bonsoir!
Ласкаво просимо! Bienvenue!
Як у тебе справи? Comment vas-tu?
Добре, дякую! Bien, merci!
А в тебе? Et toi?
(Велике) дякую! Merci (beaucoup)!
Будь ласка! De rien!
На добраніч! Bonne nuit!
Побачимося пізніше! À plus tard!
Поки що! Au revoir!
Я загубився Je suis perdu
Я можу Вас потурбувати? Puis-vous aider?
Ви не могли б мені допомогти? Pouvez-vous m'aider?
Де тут туалет/аптека? Où se trouvent les toilettes? Où se trouve la pharmacie?
Ви говорите (англійською)? Parlez-vous (anglais)?
Мене звуть … Je m’appelle...