Najlepsze Aplikacje do nauki języka niemieckiego (telefon/tablet)

Marzy Ci się swobodna rozmowa przy kuflu na Oktoberfeście? Chcesz czytać Goethego w oryginale? A może po prostu pragniesz ułatwić sobie życie w pracy lub podczas wyjazdów do Niemiec? Niezależnie od motywacji, w dobie cyfrowej rewolucji każdy znajdzie coś dla siebie!   Aplikacje do nauki języków to nie tylko wygoda, ale i cała gama możliwości, które sprawiają, że proces nauki staje się zabawą pełną wyzwań i wciągających aktywności - od interaktywnych quizów po wirtualne rozmowy, które pomogą Ci zapamiętać najtrudniejsze zwroty i trenować praktyczne umiejętności językowe.   Przedstawiamy najlepsze aplikacje do nauki języka niemieckiego, które zamienią Twój telefon w kieszonkowego nauczyciela.  

Od Beethovena do Oktoberfestu: aplikacje do nauki niemieckiego, które pokochasz!

Wiele osób pyta jak nauczyć się niemieckiego samemu? Które aplikacje do nauki języka będą najciekawsze? Jak uczyć się aby się praktycznie i na długo nauczyć? Czy niemiecki jest trudnym językiem? Poniżej dla osób mobilnych, często połączonych z internetem, obsługujących smartfona i lubiących nowoczesne technologię - lista kilkunastu praktycznych programów do nauki niemieckiego - głównie na system Android i iOS. Często w pełni darmowe lub jako podstawowa opcja i dla bardziej zaawansowanych i zaciekawionych możliwa opcja premium - płatna dodatkowo.

Najpopularniejsze aplikacje do nauki niemieckiego

Aplikacje językowe są najczęściej tworzone z myślą o tych, którzy chcą nauczyć się języka samodzielnie. Opierają się na mechanizmie kursów językowych z ćwiczeniami gramatyki i słownictwa, dostosowanych do poziomu ucznia od A1 do B2, C1, a nawet C2. Ciężko w tym miejscu nie wspomnieć o aplikacji, która już od lat bije rekordy popularności i wciąż zdobywa najlepsze opinie:

Duolingo - po wykonaniu testu poziomującego natychmiast rozpoczynasz lekcje dostosowane do Twoich umiejętności. Nauka słownictwa i gramatyki odbywa się niemal mimochodem podczas powtarzania prostych zdań. Sukces aplikacji leży w częstych powtórkach materiału, różnorodnie zaplanowanych typach interakcji oraz grywalizacji. Użytkownicy zbierają punkty doświadczenia i zyskują kolejne poziomy. Do każdej lekcji dołączone są opcjonalne sekcje objaśniające gramatykę. Niewątpliwie uroku dodają aplikacji zabawne postaci i humorystyczne powiadomienia, które motywują do regularnych lekcji. Płatna wersja, Duolingo Plus, oferuje brak reklam i tryb offline, jednak darmowy dostęp daje również wiele możliwości.
Podobną, lecz nieco mniej zgamifikowaną aplikacją jest LingoDeer, która początkowo była przeznaczona do nauki wyłącznie języków azjatyckich. A jeśli nie chcesz uczyć się niemieckiego z angielskimi objaśnieniami, możesz wybrać płatną platformę eTutor, która oferuje kursy i jest dostępna w języku polskim. Podobnie działa uwielbiana przez wielu uczniów aplikacja Mondly i umożliwia naukę w dowolnej kombinacji językowej pomiędzy 41 językami oraz wprowadza ciekawe rozwiązania VR i AR

Aplikacje do nauki niemieckiego słownictwa

Naukę języka niemieckiego warto rozpocząć od zbudowania solidnej bazy leksykalnej. Wszakże ciężko jest zrozumieć innych i rozmawiać, kiedy brakuje nam słówek! Twórcy aplikacji starają się odpowiedzieć na tę potrzebę i prześcigają się w rozwijaniu aplikacji z użyciem fiszek, stąd na rynku mamy świetne aplikacje takie jak Drops od znanej i lubianej firmy Kahoot!, czy Mobiteach idealny dla początkujących. Poniżej znajdziesz kilka pozycji, które wydają się nam najbardziej godne uwagi:

Anki App to nauka poprzez fiszki, gdzie połączenie tekstu, dźwięku i obrazu pozwala na efektywne zapamiętywanie słów. Aplikacja wykorzystuje zaawansowane algorytmy, zapamiętując słowa, które wymagają częstszego powtarzania. Możesz wybrać z bogatej bazy ponad 80 milionów gotowych fiszek lub tworzyć własne zestawy i ćwiczyć niemieckie słownictwo w krótkich sesjach. Anki App jest darmowa, dostępna online i offline, dzięki czemu możesz uczyć się niemieckiego w dogodnym miejscu i o dowolnej porze.

Lingos to polska strona internetowa do nauki słownictwa. Posiada płatną wersję premium, ale podstawowa wersja w zupełności wystarcza. Została stworzona z myślą o nauczycielach i umożliwia tworzenie dedykowanych zestawów słownictwa. Możliwe jest dodawanie słów z tłumaczeniami oraz zdań z kontekstem. Zestawy przypisuje się klasom, a nauczyciele mogą monitorować systematyczność uczniów i listę słów sprawiających trudności. Uczniowie widzą swoje postępy dzięki kolorowym kategoriom dla słów nowych, do utrwalenia i tych w pamięci długotrwałej. Lingos oferuje wyzwania i interaktywne testy wiedzy. Z aplikacji skorzystasz na razie tylko w przeglądarce i potrzebujesz dostępu do internetu.

Quizlet to rozwiązanie, z którego można korzystać na platformie oraz w aplikacji. Umożliwia tworzenie i udostępnianie zestawów fiszek, na których umieszczony jest dowolny materiał językowy, niezależnie od tego czy chcesz poćwiczyć słownictwo, gramatykę, czy reakcje językowe. Dzięki różnym trybom nauki (testy, gry i powtórki) naukę dostosujesz do swoich aktualnych potrzeb. Quizlet oferuje także możliwość pracy offline. Darmowa wersja jest funkcjonalna, a wersja premium zapewnia dodatkowe opcje, takie jak zaawansowane tryby nauki i brak reklam.

Nauka niemieckiego poprzez filmy i materiały wideo

Uwielbiamy uczyć się z naszymi ulubionymi filmami i serialami. Zanim jednak dojdziemy do poziomu, w którym będziemy rozumieć płynną mowę native speakerów bez zniechęcania się i frustracji, dobrze jest skorzystać z aplikacji oferujących niemieckie materiały wideo w oprawie lekcyjnej, dostosowane do naszego poziomu, z napisami i wieloma ćwiczeniami. W komfortowy sposób możemy to zrobić między innymi z następującymi aplikacjami:

FluentU - aplikacja do nauki języków, wykorzystująca autentyczne materiały wideo. We FluentU znajdziesz nie tylko filmy, ale także teledyski i wiadomości. Ciekawą opcją są dobrze zaprojektowane interaktywne napisy i tłumaczenia, które można śledzić równolegle ze słuchaniem, co znacznie pomaga nawet najbardziej opornym. Materiały wideo połączone są w kursy, które łatwo będzie wykonywać nawet osobom początkującym. Apka jest płatna, ale występuje możliwość skorzystania z okresu próbnego. Istnieją opcje korzystania z aplikacji w trybie offline, jednak dostęp jest bardzo ograniczony (wyłącznie transkrypcje filmów).

Lingua TV to zbiór kursów na różnych poziomach zaawansowania od A1 do C2 opartych na materiałach wideo. Każdy kurs to seria od kilku do kilkudziesięciu lekcji słownictwa i gramatyki niemieckiej. Wykorzystuje interaktywne ćwiczenia i gry, takie jak krzyżówki czy quizy w formie wideo. Wszystko oparte na autentycznych sytuacjach i dialogach! Platforma jest płatna, ale po rejestracji możliwe jest darmowe sprawdzenie swojego poziomu. Jest dostępna w przeglądarce.

Innymi aplikacjami, które warto sprawdzić, jeśli szukamy materiałów wideo w języku niemieckim są: Lingopie, wykorzystująca prawdziwe filmy i programy telewizyjne, czy Seedlang, która powstała we współpracy z kanałem YouTube Easy German. Poza aplikacjami z materiałami wideo, wiele aplikacji oferuje też lekcje oparte na materiałach audio. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, sprawdź naukę przez podcasty LingQ

Aplikacje do nauki mówienia po niemiecku 

Osłuchanie się z językiem poprzez różnego rodzaju materiały wideo i audio to nie wszystko. Czy często słyszysz, że aby dobrze nauczyć się języka musisz po prostu mówić, mówić i jeszcze raz mówić, ale sporadyczne rozmowy podczas wakacji lub cotygodniowe lekcje z nauczycielem to dla Ciebie za mało? To częsty problem. Jeśli szukasz aplikacji, które pomogą Ci wesprzeć Twoje umiejętności mówienia po niemiecku, zwróć uwagę na te tytuły:

Memrise to nowoczesna aplikacja silnie wspierana narzędziami AI. Odpowiednia ścieżka nauki zostanie Ci zasugerowana przez system, jednak możesz ją dostosować do swoich potrzeb. Dzięki aplikacji nauczysz się słownictwa i popularnych zwrotów. Twórcy w mniejszym stopniu skupili się na gramatyce, a nieco bardziej na praktycznym wykorzystaniu języka do ćwiczenia słuchania i mówienia. Najciekawsze funkcje to interaktywne wideo z native speakerami oraz MemBot do prowadzenia autentycznych rozmów po niemiecku. Nowa wersja Memrise jest dostępna wyłącznie online. Za darmo oferuje podstawowe lekcje, a w płatnej wersji pozbywamy się reklam i zyskujemy wszystkie dostępne materiały.

Rosetta Stone to także jedna z czołowych aplikacji do nauki języków, wykorzystująca metodę imersji językowej, czyli "zanurzenia w języku". Jeśli przeprowadzka do Niemiec nie jest teraz w zasięgu Twoich możliwości, a chcesz osłuchać się z językiem, to ta aplikacja przyjdzie Ci z pomocą. Rosetta Stone jest płatna i składa się z krótkich lekcji, które możesz wykonywać nawet wtedy, gdy brakuje Ci czasu. Twórcy aplikacji rozumieją, jak ważna jest nauka poprawnej wymowy, dlatego wyposażyli swoje narzędzie w system rozpoznawania mowy. Dzięki niemu od razu dostaniesz informację zwrotną na temat Twojej wymowy i akcentu. Aplikacji można wygodnie używać zarówno na smartfonie, jak i na komputerze, online i offline.

Istnieje wiele aplikacji, które oferują podobne funkcjonalności, tak jak chociażby bardzo popularna aplikacja Busuu.

Aplikacje z możliwością lekcji niemieckiego online

Jeśli chcesz nauczyć się niemieckiego w stopniu komunikatywnym, świetnym pomysłem będzie wspieranie nauki lekcjami online z native speakerami. Sprawdzisz się i szybko nabędziesz płynności. Istnieją aplikacje, w których możesz wybrać i opłacić sesje live.

Babbel to popularna aplikacja do nauki tylko angielskiego i niemieckiego, ale istnieje opcja wyświetlania treści po polsku. Kursy oparte są na rzeczywistych konwersacjach. Zawiera ćwiczenia gramatyczne, słownictwo oraz rozumienie ze słuchu. Aplikacja także pomoże w doskonaleniu wymowy. Ciekawą opcją jest możliwość pobierania lekcji i korzystania z nich offline, co pozwala na naukę w dowolnym miejscu. W Babbel darmowy jest pierwszy tydzień oraz pierwsza lekcja z każdego poziomu. Wersja Babbel Live daje możliwość zakupienia lekcji w małych grupach.

Preply to platforma stricte łącząca uczniów z korepetytorami online. Umożliwia rezerwację lekcji na żywo z native speakerami lub wykwalifikowanymi nauczycielami, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb ucznia. Dzięki wideo lekcjom i personalizowanym planom nauki, Preply zapewnia skuteczną naukę języka w elastycznym i interaktywnym środowisku.

Podobnie, jednak nieco inaczej, działają aplikacje do wymiany językowej typu Tandem, czy HelloTalk. Pozwalają użytkownikom łączyć się w pary językowe, aby ćwiczyć niemiecki, jednocześnie pomagając drugiej osobie nauczyć się swojego ojczystego języka. To wspaniała okazja dla osób, które zawsze chciały skorzystać z programu wymiany międzynarodowej Erasmus.

Specjalne aplikacje do nauki niemieckiego

Der Die Das to aplikacja do nauki rodzajników w języku niemieckim. Jest bardzo prostym narzędziem i skupia się na wąskim zakresie tematycznym w nieskomplikowanej oprawie graficznej, co będzie na pewno bardzo pomocne dla osób, którym ciężko się skupić w natłoku powiadomień, kolorów i funkcji. Niemniej, Der Die Das oferuje interaktywne ćwiczenia, system powtórek, słownik i personalizację nauki. Aplikacja umożliwia skuteczną naukę jednego z najtrudniejszych aspektów niemieckiej gramatyki, za darmo i offline.

Ankommen to aplikacja opracowana jako darmowy kurs dla początkujących, który pierwotnie był przeznaczony dla imigrantów. Jest dostępna w języku angielskim i można jej także używać w trybie offline. Jej celem jest pomoc w odnalezieniu się w codziennych sytuacjach, takich jak wizyta u lekarza, zakupy czy kontakt z urzędami. Podobnymi aplikacjami dla początkujących są Einstieg Deutsch oraz DW Learn German.

Lern Deutsch - Die Stadt der Wörter to kolejna darmowa aplikacja odpowiednia dla początkujących (A1) opracowana przez Instytut Goethego. Jest to unikalne, zabawne podejście do zdobywania niemieckiego słownictwa i podstawowych struktur gramatycznych poprzez gry online dla wielu graczy. W trakcie gry zaprzyjaźnisz się z innymi osobami uczącymi się niemieckiego, porównując z nimi swoje umiejętności językowe.

Aplikacje do nauki niemieckiego dla dzieci

Niektóre popularne platformy językowe oferują także wersje dla dzieci. I tak, możemy korzystać z Kids Learn German by Mondly (6-8 lat), czy Rosetta Stone Kids (powyżej 8 roku życia). Na rynku są jednak również takie apki, które powstały specjalnie dla najmłodszych. Największą popularnością cieszą się:

Learn German - Studycat - bardzo przyjemnie wyglądająca aplikacja mobilna dla dzieci w wieku 3-8 lat, zaprojektowana do nauki niemieckiego poprzez zabawę w bajkowym świecie głównych bohaterów. Aplikacja przyciąga wzrok i wzbudza zainteresowanie najmłodszych. Dzieci mogą uczyć się poprzez interakcję z postaciami, rozwiązywanie łamigłówek i śpiewanie piosenek. Studycat kładzie nacisk na imersję językową i naukę słownictwa, a w mniejszym stopniu skupia się na gramatyce, co w przypadku dzieci może być korzystne. Co ważne, Studycat jest wolny od reklam i daje gwarancję wyświetlania tylko treści odpowiednich dla dzieci. Apka jest za darmo w wersji próbnej i można jej używać bez dostępu do internetu.

Gus on the Go: German for kids polecana jest dla dzieci w wieku 4-6 lat. Za aplikację płaci się niewielką kwotę. Zawiera ograniczoną ilość materiału, ale jest idealna do krótkich lekcji języka w 10 minut. Zapewnia solidne opanowanie podstaw i przyjemną zabawę z ulubionymi postaciami.

Teraz znasz już dostępne na rynku aplikacje i platformy do nauki niemieckiego. Zastanów się, które funkcjonalności aplikacji są dla Ciebie najważniejsze i jaki jest Twój cel językowy. Kiedy już zidentyfikujesz swoje potrzeby, wybierz odpowiednią aplikację i rozpocznij swoją językową podróż.

Poznaj obozy językowe za granicą gdzie również można podszkolić np. niemiecki w Niemczech.

  • Stwórz dzienny lub tygodniowy harmonogram nauki i konsekwentnie go przestrzegaj. Regularność jest kluczowa w nauce języka.
  • Korzystaj z różnorodnych funkcji oferowanych przez aplikacje, takich jak interaktywne lekcje, quizy, gry i nagrania audio. To pozwoli Ci rozwijać różne umiejętności językowe.
  • Nie bój się popełniać błędów. Pamiętaj, że im bardziej się angażujesz, tym lepiej przyswajasz materiał.

Polska i Niemcy dzielą aż 450 kilometrów granicy, jednak Twoja droga do nauki niemieckiego może być znacznie krótsza, dzięki nowoczesnym aplikacjom!

Na koniec wypowiedzi ekspertów:

Do ćwiczenia wymowy polecam aplikację Speechling. Uczeń otrzymuje od aplikacji jakieś zdanie, które powinien przeczytać i nagrać, imitując głos native speakera. Nagranie zostaje następnie sprawdzone przez native speakera, który podaje w informacji zwrotnej zasady wymowy w danym języku. Największym minusem tej aplikacji jest to, że otrzymuje się zawsze szczątkowe informacje o zasadach wymowy bez wyjaśnienia szerszego kontekstu. Aplikacja służy jedynie do szybkiego sprawdzania tego, co się już wie z innych materiałów do systematycznej i kompleksowej nauki.

dr Anna Jędrzejczyk, angielski-niemiecki.com

Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności rozumienia ze słuchu, polecam Ci aplikację LingoClip. To narzędzie, które służy do nauki języków obcych poprzez muzykę. Aplikacja działa na zasadzie odtwarzania piosenek i wypełniania brakujących słów w tekście. Użytkownicy mogą wybierać typ gry, taki jak wielokrotny wybór lub samodzielne wpisywanie brakujących słów, a także dostosowywać poziom trudności do swoich umiejętności, wybierając ilość luk do uzupełnienia. Lingoclip stanowi wartościowe i bardzo przyjemne uzupełnienie nauki, będąc jednocześnie źródłem autentycznego języka.

Angelika Griner - trener języka niemieckiego

Więcej porad i informacji o nauce niemieckiego? Przeczytaj unikatowy poradnik!

Poradnik "Jak nauczyć się języka obcego" to zbiór porad 45 największych ekspertów językowych (m.in. blogerzy: Tyczkowski, Drummer). Aż 138 str. unikalnych wywiadów w interaktywnej formie .pdf. Polecamy każdemu kto uczy się języka niemieckiego! Poznaj tajemnice opanowania niemieckiego przez ekspertów!