Najłatwiejsze języki świata
Co oznacza "łatwy" język?
Kiedy mówimy o "łatwym" języku, mamy na myśli taki, którego nauka przychodzi relatywnie szybko i bez dużych trudności, zwłaszcza w początkowych etapach. Nietrudno więc wywnioskować, że określenie języka mianem "łatwego" będzie bardzo subiektywne i zależne od różnych czynników, które mogą sprawić, że nauka będzie bardziej intuicyjna i mniej czasochłonna. Co wpływa na łatwość przyswajania języka obcego?
- Podobieństwo do języka ojczystego - im większe, tym szybciej będziemy rozpoznawać słowa, a w konsekwencji również budować zdania i komunikować się. Języki należące do tej samej grupy językowej mogą wydawać się bardziej znajome pod względem gramatyki, słownictwa czy wymowy. Również języki z podobnym systemem pisma, np. alfabetem łacińskim, będą prostsze do opanowania niż te korzystające z zupełnie innych znaków.
- Prostota gramatyki - to kolejny istotny aspekt. Języki o prostszej strukturze gramatycznej, z mniejszą liczbą czasów, przypadków czy wyjątków, są zdecydowanie łatwiejsze do opanowania zarówno podczas kursów językowych, jak i samodzielnej nauki języka. Na przykład, w języku angielskim czy francuskim nie odmieniamy rzeczowników przez przypadki, więc do zapamiętania pozostaje o wiele mniej słów i form. Proste zdania zbudujesz już nawet po kilku lekcjach z aplikacją do nauki słownictwa.
- Dostępność materiałów do nauki - to również aspekt, którego nie należy pomijać. Języki, które są popularne na świecie, takie jak angielski czy hiszpański, oferują dużo większy wybór książek, filmów i seriali w oryginale, tematycznych podcastów idealnych do nauki języka, kursów językowych online, aplikacji na telefon i komputer, a nawet kursów językowych za granicą niż np. język afrykanerski, czy chociażby fiński. Dzięki możliwości częstszej ekspozycji na język, zwiększamy szansę na szybsze jego przyswojenie. Co więcej, im więcej dostępnych zasobów, tym łatwiej jest znaleźć metody nauki, które będą najlepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb ucznia.
- Praktyczne zastosowanie - języki, które są powszechnie używane w mediach, popkulturze czy w podróżach, pozwalają na szybkie wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Wszechobecny na lotniskach i w restauracjach angielski zapamiętamy sprawniej niż np. grecki. Pracując z native speakerami lub mieszkając za granica, również zyskasz płynnośc znacznie szybciej. Dzięki temu postępy zauważalne są szybciej, co wpływa na postrzeganie języka jako łatwego.
- Intensywność nauki - czas wymagany do nauki języka może być znacznie krótszy przy intensywnej nauce, np. codzienne zajęcia w pełnym wymiarze godzin w formie kursu z profesjonalnym lektorem lub native speakerem sprawią, że wybrany język będzie łatwiejszy i szybszy do przyswojenia niż kiedy wykonujemy lekcje z aplikacją raz w tygodniu.
- Znajomość innych języków obcych - nie jest też tajemnicą, że znacznie szybciej nauczysz się hiszpańskiego, jeśli znasz włoski, nauka języka białoruskiego będzie czystą formalnością, jeśli władasz rosyjskim, a znajomość francuskiego będzie niezwykle przydatna przy nauce angielskiego. Jeśli Twoją ambicją jest poznanie jak największej liczby języków obcych, to szukaj języków zbliżonych do tych, które już znasz.
Jaki jest najłatwiejszy język na świecie?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, niezwykle ciężko jest obiektywnie i jednoznacznie wskazać najłatwiejszy język do nauki. Niemniej, prowadzone były liczne badania naukowe na temat czasu potrzebnego do przyswojenia różnych języków. Jednym z najczęściej cytowanych źródeł jest to przeprowadzone przez badaczy z Foreign Service Institute (FSI) w Stanach Zjednoczonych. Badanie ograniczyli oni do osób posługujących się językiem angielskim jako ojczystym. Bez wątpienia niejednokrotnie zastanawialiście się ile czasu potrzeba, aby nauczyć się języka obcego. FSI podzielił języki na kilka kategorii, zależnie od ich trudności zgodnie z tym ile czasu potrzeba do ich przyswojenia:
Kategoria I: najłatwiejsze języki
Obejmuje języki takie jak hiszpański, włoski, francuski, portugalski, duński, rumuński, holenderski, norweski, czy szwedzki. FSI szacuje, że nauka tych języków do osiągnięcia poziomu biegłości (Professional Working Proficiency) zajmuje średnio około 600-750 godzin nauki, co odpowiada 24-30 tygodniom intensywnej nauki (około 6 miesięcy).
Kategoria II: średnio trudne języki
Obejmuje języki takie jak niemiecki, indonezyjski, malajski oraz suahili, które z uwagi na bardziej złożoną gramatykę zajmują więcej czasu. Czas potrzebny do osiągnięcia biegłości wynosi około 750-900 godzin, co odpowiada 30-36 tygodniom intensywnej nauki (około 8 miesięcy).
Kategoria III: trudne języki
Obejmuje języki takie jak polski, rosyjski, ukraiński, ale też albański, bułgarski, węgierski, islandzki, łotewski, litewski, macedoński, serbsko-chorwacki, słowacki, czeski, estoński, perski (farsi), fiński, gruziński, grecki, czy nawet hebrajski, hindi, mongolski, turecki i wietnamski. Czas potrzebny do ich opanowania wynosi około 1100 godzin, co odpowiada 44 tygodniom nauki (około 11 miesięcy).
Kategoria IV: bardzo trudne języki
Najtrudniejsze języki według badania FSI to arabski, japoński, chiński mandaryński czy koreański. Nauka tych języków zajmuje średnio dwa razy więcej czasu niż w przypadku poprzedniej grupy języków. W tym przypadku jest to około 2200 godzin, czyli około 88 tygodni intensywnej nauki (ponad 1,5 roku).1
Jakie języki obce wybierają najczęściej Polacy?
Osoby, których językiem ojczystym jest język polski mają bardzo dużą przewagę w kwestii nauki języków obcych. Osoby polskojęzyczne rozumieją zawiłości gramatyczne związane z fleksyjna naturą języka, czyli koniecznością odmiany słów. Odmieniamy rzeczowniki przez przypadki i posiadamy koniugację, czyli odmianę czasowników zależnie od tego, jak są używane w zdaniach.
Jaki więc jest najlepszy język do nauki dla Polaka?
Językami, które dominują w szkołach są angielski i niemiecki. Polacy chętnie zabierają się również za naukę hiszpańskiego, włoskiego i francuskiego z uwagi na globalne trendy i dostęp do mediów oraz szeroko cenione walory podróżowania - kto z nas nie marzy o wakacjach we Włoszech, Hiszpanii czy na Lazurowym Wybrzeżu we Francji. Wiele osób zna też rosyjski z uwagi na uwarunkowania historyczne i zbliżone do polskiego brzmienie języka.
- Język Angielski
Jest zdecydowanym liderem wśród języków obcych wybieranych przez Polaków, zarówno w szkołach, jak i na kursach językowych. Angielski jest często wybierany ze względu na jego wszechobecność w mediach, literaturze i globalnym rynku pracy. Platformy streamingowe takie jak Netflix czy HBO Max pękają w szwach od anglojęzycznych filmów i seriali - od thrillerów po komedie, idealne do nauki języka angielskiego.
Co jest łatwego:
- Podobieństwo leksykalne: Angielski ma wiele zapożyczeń z języków europejskich, w tym z łaciny i francuskiego, co może ułatwić naukę słownictwa, zwłaszcza dla osób, które uczą się również innych języków europejskich.
- Prosta gramatyka: Angielski ma stosunkowo prostą gramatykę w porównaniu do wielu innych języków, np. brak deklinacji rzeczowników oraz prosty system czasów.
Co jest trudnego:
- Wymowa: Angielski ma wiele dźwięków, które mogą być trudne do wymówienia dla Polaków, takich jak dźwięki "th" (jak w słowie "this") oraz różnice między dźwiękami samogłoskowymi (np. "ship" vs. "sheep").
- Nieregularne czasowniki: Angielski czasami używa nieregularnych form czasowników, Irregular verbs, (np. "go - went - gone"), co może być mylące.
- Język Niemiecki
Jest również bardzo popularny, zwłaszcza w kontekście regionalnym, ze względu na bliskość geograficzną i silne powiązania gospodarcze z Niemcami. Polakom język niemiecki często przydaje się do pracy.
Co jest łatwego:
- System fonologiczny: Wymowa niemieckich słów jest stosunkowo regularna i przewidywalna, co oznacza, że słowa są zazwyczaj wymawiane tak, jak są napisane.
- Spójność gramatyczna: Niemiecki ma ścisłe zasady gramatyczne i syntaktyczne, które są stosunkowo regularne i logiczne.
Co jest trudnego:
- Deklinacja: Niemiecki używa czterech przypadków (Nominativ, Genitiv, Dativ, Akkusativ), co wymaga zapamiętywania końcówek dla rzeczowników, przymiotników i zaimków.
- Rodzaje rzeczowników: Istnieją trzy rodzaje rzeczowników (męski, żeński, nijaki), które trzeba zapamiętać.
- Złożone słowa: Niemiecki jest znany z tworzenia długich, złożonych słów (np. "Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz"), co może być przytłaczające dla uczniów.
- Język Francuski
Choć mniej popularny niż angielski czy niemiecki, francuski jest nadal często wybierany, szczególnie w kontekście studiów wyższych i kariery w międzynarodowych organizacjach. Początki z francuskim bywają ciężkie z uwagi na bardzo specyficzną wymowę słów i skracanie zdań w języku mówionym, ale kiedy oswoimy podstawy, bardziej zaawansowane zagadnienia stają przyjemnością. Jaka to niezwykła przyjemność w końcu rozumieć piosenki po francusku!
Co jest łatwego:
- Podobieństwo leksykalne: Podobnie jak angielski, francuski dzieli wiele zapożyczeń z łaciny z innymi językami romańskimi, co może ułatwić naukę słownictwa, szczególnie dla osób, które uczą się również innych języków romańskich.
Co jest trudnego:
- Gramatyka i koniugacja: Francuski ma złożony system czasów i koniugacji czasowników, z wieloma nieregularnymi formami i wyjątkami.
- Słuch fonematyczny i wymowa: Francuski ma wiele dźwięków nosowych, które mogą być trudne do wymówienia dla osób, które nie są zaznajomione z tymi dźwiękami.
- Język Hiszpański
Zyskuje na popularności, zwłaszcza w kontekście globalizacji i rosnącego znaczenia krajów hiszpańskojęzycznych. Podstawy opanowuje się niezwykle szybko, natomiast trochę trudniej robi się na wyższych poziomach podczas opanowywania zaawansowanej gramatyki (np. subjuntivo).
Co jest łatwego:
- Prosta wymowa: Hiszpańska zaliczana jest do jednej z najłatwiejszych. Jest stosunkowo fonetyczna, co oznacza, że słowa są zazwyczaj wymawiane tak, jak są napisane.
- Podobieństwa leksykalne: Podobieństwa do innych języków romańskich i wiele zapożyczeń z łaciny ułatwiają naukę słownictwa.
- Łatwe początki: Podstawy koniecznie do swobodnej komunikacji podczas wyjazdów wakacyjnych do Hiszpanii opanujemy w oka mgnieniu!
Co jest trudnego:
- Koniugacja czasowników: Mimo regularności, system koniugacji czasowników w hiszpańskim (z różnymi formami w zależności od osoby, liczby, czasu, trybu) może być skomplikowany.
- Różnice w wymowie regionalnej: Wymowa i akcent mogą różnić się w zależności od regionu, co może być mylące dla uczniów.
- Język włoski
Choć zwykle to angielski, hiszpański i francuski wskazywane są jako używane przez największą liczbę osób na świecie, to język włoski również może zaskoczyć w tym aspekcie. Ten piękny, słoneczny język usłyszysz oczywiście na ulicach Włoch, ale również w Szwajcarii, Argentynie, czy na Malcie i jeszcze w co najmniej 25 innych państwach.
Włoski, mimo pewnych trudności związanych z koniugacją i rodzajem gramatycznym, jest często postrzegany jako jeden z bardziej przyjemnych języków do nauki, szczególnie dzięki swojej melodyjności i logicznej strukturze.
Nauka nowego języka to fascynująca przygoda, która otwiera przed nami drzwi do nowych kultur, ludzi i możliwości zawodowych. Wybór języka do nauki może być wyzwaniem, jednak nauka wcale nie musi być trudna. Wybierz jeden z najłatwiejszych języków na świecie i ucz się na swój ulubiony sposób - samodzielnie, z aplikacją, na kursie językowym, czy nawet podczas wyjazdów zagranicznych. Decyzja należy do Ciebie!
_________________________
Przydatne linki:
1 Foreign Language Learning: https://www.state.gov/foreign-language-training/. [dostęp: 22.08.2024]