Jak uczyć się języków obcych na Spotify?
eśli jeszcze nie wiecie, zespół szkoły językowej organizującej kursy językowe za granicą i obozy językowe za granicą spieszy z informacją, że jest to program do odtwarzania muzyki, której można z nim słuchać na komputerach, tabletach i smartfonach zarówno online jak i offline bez konieczności kupowania całych albumów ani poszczególnych piosenek.
Zacznijmy od tego, że język to nie tylko gramatyka, ale też kultura danego kraju. A jak wiadomo, muzyka jest jej ważną częścią. Dlatego, dobrym sposobem na naukę może być słuchanie piosenek i podcastów w języku obcym.
Na stronie głównej będą nam się w dużej mierze pojawiać propozycje piosenek powiązane w pewien sposób z naszym miejscem zamieszkania i używanym językiem. Jednak możemy wykorzystać różne opcje programu tak, by posłużył nam też w nauce języków obcych. Sprytnie skonstruowana wyszukiwarka umożliwia nam filtrowanie wyników odpowiadające naszym potrzebom. Z łatwością znajdziemy top50 czy top100 utworów z kraju, którego języka się uczymy i listę podcastów, które wychodzą w tym języku. Program też sam dopasowuje proponowane nam piosenki w zależności od tego, czego słuchaliśmy wcześniej. Jeśli uczymy się na przykład hiszpańskiego, Spotify będzie podpowiadał nam utwory latino.
Szukajcie piosenek o łatwych do zrozumienia tekstach - popytajcie znajomych, poczytajcie na blogach, sprawdźcie na forach. Na pewno znajdzie się ktoś, kto podpowie i podzieli się swoimi ulubionymi pozycjami z biblioteki, co może okazać się bardzo pomocne.
Nauczyciel może też udostępnić nam własną listę piosenek i podcasty, które łatwo jest subskrybować, żeby łatwiej je znaleźć i mieć powiadomienia o nowościach.
Jeśli 'intuicyjność' Spotify zawodzi, możemy szukać piosenek w obcym języku samodzielnie poprzez na przykład wpisanie w wyszukiwarkę słowa "Spanish" czy "German". Znajdziemy wtedy piosenki, artystów i playlisty w języku, który nas interesuje. Od jednego utworu możemy przechodzić do następnego odpowiadającego naszym kryteriom.
Spotify daje nam również inną fajną opcję - dostępne na nim są podcasty, czyli słuchowiska na rozmaite tematy. Jeśli więc nie czujesz się pewnie, lepiej najczęściej na początek posłuchać tekstów mówionych niż śpiewanych.
Ciekawą opcją są również kursy językowe na Spotify. Oczywiście jest ich mniej niż piosenek, ale można skorzystać i pouczyć się w ten sposób angielskiego, arabskiego, rosyjskiego i innych.
Niezależnie, którą z propozycji opisanych przez zespół Sprachcaffe Polska wykorzystacie w swojej edukacji, na pewno przyniesie ona dobre efekty. Nie ma przecież jak nauka przez zabawę. Spotify zapewnia przyjemne z pożytecznym.
Udanego odkrywania!