Miesiące i pory roku po angielsku - nazwy z wymową i zastosowaniem

Nazwy miesięcy są jednym z podstawowych zagadnień do opanowania podczas nauki języka angielskiego. Warto, aby ta partia słownictwa pojawiła się już na początku nauki i była utrwalana systematycznie na późniejszych etapach, podobnie jak nauka liczb, czy dni tygodnia.  

Months of the year and seasons - czyli miesiące i pory roku po angielsku

Znajomość miesięcy to klucz do zrozumienia wielu aspektów codzienności, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Bez wątpienia przyda się, kiedy ciąży na nas deadline w pracy, ale również gdy kupujemy bilety na wakacyjny wyjazd, czy kurs angielskiego za granicą gdzie można połączyć naukę angielskiego z wakacjami w ciepłych kierunkach jak np Malta czy Anglia.

Poniższy artykuł to kompleksowa lekcja nazw miesięcy po angielsku wraz z polskim opisem i tłumaczeniami, jak również wskazówkami dotyczącymi wymowy, zapisywania dat, skrótów oraz pór roku.

Miesiące i pory roku po angielsku są kluczowym elementem języka angielskiego, który pomaga w opisywaniu czasu i planowaniu różnych wydarzeń. W języku angielskim mamy 12 miesięcy: January (styczeń), February (luty), March (marzec), April (kwiecień), May (maj), June (czerwiec), July (lipiec), August (sierpień), September (wrzesień), October (październik), November (listopad) oraz December (grudzień). Każdy miesiąc jest częścią jednej z 4 pór roku. Spring (wiosna) obejmuje miesiące od marca do maja, kiedy przyroda budzi się do życia. Summer (lato) trwa od czerwca do sierpnia, charakteryzując się ciepłą pogodą i długimi dniami. Autumn (jesień) lub fall w Ameryce Północnej, trwa od września do listopada i jest znana z kolorowych liści i chłodniejszych temperatur. Winter (zima) obejmuje miesiące od grudnia do lutego, przynosząc zimno, śnieg i krótkie dni. Znajomość tych terminów jest niezbędna do komunikowania się o planach, pogodzie i wydarzeniach w języku angielskim.

Miesiące po angielsku i ich tłumaczenie na polski

Zacznijmy od tego, jak pisze się miesiące po angielsku. Poznaj miesiące wraz z ich tłumaczeniem na język polski.

  1. January - styczeń
  2. February - luty
  3. March - marzec
  4. April - kwiecień
  5. May - maj
  6. June - czerwiec
  7. July - lipiec
  8. August - sierpień
  9. September - wrzesień
  10. October - październik
  11. November - listopad
  12. December - grudzień

Niektóre z nich podobne są do swoich polskich odpowiedników, dlatego nawet jeśli uczysz się angielskiego od podstaw, prawdopodobnie rozpoznasz je od razu.

Poprawna pisownia miesięcy po angielsku

Istnieje zasadnicza różnica w zapisie między miesiącami po angielsku, a tymi po polsku. W angielskim zapisujemy je wielką literą, nawet jeśli znajdują się w środku zdania, podczas gdy w polskim są to rzeczowniki pospolite i nie wymagają wielkiej litery, chyba że znajdują się na początku zdania po kropce.

Przykładowe zdania:

  • Yes, August is my favourite month of the year.

= Tak, sierpień to mój ulubiony miesiąc w roku.

  • Queen Elizabeth II was born in April.

= Królowa Elżbieta II urodziła się w kwietniu

  • The most magical month of the year is December.

= Najbardziej magicznym miesiącem w roku jest grudzień.

Przyimki czasu

Kolejną ważną kwestią jest to, jak używać przyimków czasu z nazwami miesięcy. W angielskim przed miesiącami używamy przyimka "in".

Przykładowe zdania:

  • Valentine's Day is celebratedinFebruary.

= Walentynki świętujemy w lutym.

  • The school year usually startsinSeptember.

= Rok szkolny zazwyczaj zaczyna się we wrześniu.

  • I have to go now. I'll see youinDecember, at Christmas!

= Muszę teraz iść. Zobaczymy się w grudniu, na Święta!

Wymowa miesięcy po angielsku

Kiedy znamy już nazwy wszystkich miesięcy i zasady ich używania w zdaniu, przyjrzyjmy się ich poprawnej wymowie. Nie martw się: nie jest to trudne, a ponieważ wiele nazw miesięcy jest do siebie podobnych - na przykład te, które kończą się na -ember - zrozumienie mechanizmu będzie łatwe.

  1. January /dʒænjuəri/

Wskazówka: Głoska "dʒ" przypomina polski dźwięk "dż" jak w słowie "dżentelmen", a "r" to klasyczne miękkie i "zaokrąglone" angielskie "r". → dżenueri

  1. February /februəri/

Wskazówka: Obowiązuje tu ta sama zasada miękkiego angielskiego "r". → februeri

  1. March /mɑːtʃ/

Wskazówka: W tym przypadku "r" nie wymawia się wcale, a dźwięk "tʃ" odpowiada naszej głosce "cz", którą należy odrobinę zmiękczyć. → maacz

  1. April /eɪprəl/

Wskazówka: Początkowe "a" wymawia się dokładnie tak, jak pierwszą literę angielskiego alfabetu (eɪ), "r" jest miękkie, a "i" znajduje się między dwiema spółgłoskami, dając wynik zbliżony do "y" (coś pomiędzy "i", "y" oraz "e" - bardziej westchnienie, niż pełna samogłoska) → eipryl

  1. May /meɪ/

Wskazówka: Wygląda bardzo podobnie do polskiego słowa, jednak należy uważać na samogłoskę w środku, ponieważ nie przeczytasz jej tak jak po polsku, a zamienisz na "e". → mei

  1. June /dʒuːn/

Wskazówka: Dźwięk początkowy jest taki sam, jak w January, następnie mamy długie "u", natomiast "e" jest nieme. → dżuun

  1. July /dʒʊˈlaɪ/

Wskazówka: W tym przypadku "u" jest nieco krótsze, a słowo kończy się na "y", które wymawia się jak "ai". → dżulai

  1. August /ɔːˈɡəst/

Wskazówka: Dyftong "Au" na początku wymawiamy jak dosyć długie "o". Głoska "u" między spółgłoskami to niemal niezauważalny dźwięk gardłowy (coś pomiędzy "i", "y" oraz "e"). → ogest

  1. September /sepˈtembə/

Wskazówka: Ten i kolejne miesiące są najprostsze do wymówienia, ponieważ czytamy je prawie tak, jak się piszą. Końcówkę -ember możesz wymawiać na brytyjski sposób emba. → septemba

  1. October /ɒkˈtəʊbə/ → oktoba
  2. November /nəʊˈvembə/ → novemba
  3. December /dɪˈsembə/ → disemba

Spójrzmy także na słowo month, które oznacza "miesiąc" po angielsku.

  • month /mʌnθ/

Wskazówka: Trudność tutaj może sprawiać końcowe "th", które wymawia się z językiem między zębami, wydmuchując powietrze. Dźwięk jest podobny do "f", ale nie powinien być wymawiany jak prawdziwe "f"! Literę "o" wymawiaj jak krótką głoskę "a", aby brzmieć jak native speaker.

Jak skracać nazwy miesięcy po angielsku?

Po angielsku nazwy miesięcy mają swoje unikalne skróty, które używane są między innymi do zapisywania dat. Możesz zobaczyć je czasami na ekranie swojego smartfona lub komputera. Zasada zapisywania skrótu miesiąca po angielsku jest prosta - to pierwsze trzy litery danej nazwy.

  1. January - (Jan)
  2. February - (Feb)
  3. March - (Mar)
  4. April - (Apr)
  5. May - (May)
  6. June - (Jun)
  7. July - (Jul)
  8. August - (Aug)
  9. September - (Sep)
  10. October - (Oct)
  11. November - (Nov)
  12. December - (Dec)

Umiejętność zapisywania nazw miesięcy skrótem może okazać się bardzo przydatna. W kolejnej części artykułu dowiesz się dlaczego.

Jak zapisywać i czytać daty po angielsku?

Kiedy podajemy datę, zazwyczaj zapisujemy miesiąc jako liczbę odpowiadającą jego kolejności. Czasami jednak warto przedstawić miesiąc słownie (lub w formie skrótu), ponieważ format zapisu dat różni się w zależności od regionu. W systemie amerykańskim miesiąc znajduje się na początku, co oznacza, że zapis 11/09 w USA oznacza 9 listopada, podczas gdy w Europie będzie to 11 września. Zapis z użyciem skrótów nazw miesięcy po angielsku jest szczególnie użyteczny w dokumentach i komunikacji międzynarodowej, pomagając uniknąć nieporozumień.

Przykładowe daty:

  • 01/09/1939 = 1 Sep 1939

Wymowa: the first of September, nineteen thirty-nine

  • 11/09/2001 = 11 Sep 2001

Wymowa: the eleventh of September, two thousand one

  • 24/02/2022 = 24 Feb 2022

Wymowa: the twenty-fourth of February, twenty twenty-two

Aby jeszcze lepiej poznać temat zapisywania dat po angielsku, warto zapoznać się z zasadami tworzenia liczebników porządkowych (ordinal numbers).

Pory roku po angielsku: poprawna pisownia i tłumaczenie na polski

O porach roku ciężko nie wspomnieć, kiedy omawiamy temat miesięcy. Pory roku są na szczęście tylko cztery, co oznacza wyłącznie cztery słowa do zapamiętania. Choć może jednak pięć… Być może nie wiesz, ale jesień można określić na dwa różne sposoby po angielsku.

  • spring → wiosna
  • summer → lato
  • autumn → jesień (również fall w amerykańskiej odmianie języka)
  • winter → zima

Pory roku po angielsku: poprawna pisownia

W przeciwieństwie do miesięcy, pory roku po angielsku nie wymagają pisania ich wielką literą.

Przykładowe zdania:

  • My favourite season is autumn.

= Jesień jest moją ulubioną porą roku.

  • This winter I studied a lot.

= Dużo się uczyłem tej zimy.

Pory roku po angielsku: przyimki czasu

Również w tym przypadku musimy zastanowić się, który przyimek czasu jest najwłaściwszy do użycia. I ponownie, poprawną odpowiedzią jest "in". Zwykle nie poprzedza ono "the" ani "a", chyba że chcemy podkreślić, że chodzi nam o porę we konkretnie wskazanym przez nas roku.

Przykładowe zdania:

  • I used to go to Tuscany in summer.

= Zwykle jeździłem do Toskanii latem.

  • I went to Tuscany in the summer of 2024.

= Pojechałem do Toskanii latem 2024 roku.

Pory roku: poprawna wymowa

Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące wymowy pór roku po angielsku.

  • Spring /sprɪŋ/

Wskazówka: Końcowe "g" jest ledwo słyszalne i nosowe. → sprin'

  • Summer /sʌmə(r)/

Wskazówka: Tutaj możemy zastosować tę samą zasadę co dla miesięcy po angielsku, które kończą się na "-ember": poprawna wymowa zależy od akcentu, który preferujesz. Brytyjczyk powie sama, podczas gdy Amerykanin coś bardziej przypominającego samr z miękkim "r".

  • Autumn /ˈɔːtəm/

Wskazówka: Podobnie jak w słowie August, dyftong "au" wymawia się jak długie "o", z kolei "n" jest praktycznie nieme. → otym

  • Fall /fɔːl/

Wskazówka: Zamiast samogłoski "a", użyj wydłużonego "o", a na końcu tylko jedno z dwóch "l" jest słyszalne. → fol

  • Winter /wɪntə(r)/

Wskazówka: Literę "w" w angielskim wymawia się jak naszą głoskę "ł", natomiast "i" jak coś pomiędzy "y" a "i". → łynta

  • Season /siːzn̩/

Wskazówka: Wymawiając to słowo się z wydłuż "i" dla dyftongu "ea" oraz użyj bardzo lekkiego dźwięcznego "z", które łączy się bezpośrednio z "n", eliminując samogłoskę, która je dzieli. → siizn

Jak zapamiętać nazwy miesięcy i pór roku po angielsku?

Jeśli nadal masz trudność z zapamiętaniem tej partii materiału, wypróbuj tych kilka metod:

  1. Filmy - piosenki i rymowanki

Świetną metodą, nawet dla osób dorosłych, są filmy do nauki angielskiego na YouTube z piosenkami i rymowankami do nauki miesięcy i pór roku. Takie treści oferują kanały z piosenkami dla dzieci, ale również profile, na których zamieszczana jest gramatyka angielska. Są to melodie, które łatwo wpadają w ucho i na długo zapadają w pamięć, dzięki czemu łatwiej zapamiętasz słowa.

  1. Fiszki do nauki miesięcy

Przygotuj kartki dowolnej wielkości. Na każdej z nich napisz nazwę jednego miesiąca. Na odwrocie zapisz jedną ze wskazówek: polskie tłumaczenie, liczbę porządkową danego miesiąca w kolejności, w jakiej występuje w ciągu roku lub stwórz rysunek, z którym kojarzy Ci się dany miesiąc. Złóż fiszkę odpowiedzią do wewnątrz. Losuj, zgaduj i baw się dobrze! Możesz również stworzyć kolejne zestawy o wyższym poziomie trudności, np. z lukami w nazwach miesięcy, gdzie Twoim zadaniem będzie poprawne uzupełnienie słów. To świetne ćwiczenie na poprawne literowanie. Fiszki mogą też zawierać całe daty lub zagadki.

  1. Gry i zabawy ruchowe

Zamień naukę w zabawę i zaangażuj pozostałych członków rodziny lub znajomych. Na podłodze rozłóż karty z nazwami miesięcy. Pozwól innym wykrzykiwać wskazówkę: nazwę miesiąca po polsku, liczbę porządkową danego miesiąca w ciągu roku lub zagadkę i przeskakuj pomiędzy kartkami. Można skakać w sekwencjach lub zabawić się w grę Twister - np. jedna noga na miesiąc jesienny i jedna ręka na miesiąc wiosenny. Ta gra sprawdzi się również, jeśli uczysz się razem z dzieckiem lub chcesz pomóc swojemu dziecku utrwalić słownictwo.

Nauka angielskich słówek nie musi być nudna i trudna! Powtarzaj materiał regularnie, korzystając z tego artykułu lub innych materiałów, które udało CI się zgromadzić. Jeśli dodatkowo rozpoczniesz kurs w aplikacji do nauki angielskiego, lekcja o miesiącach na pewno będzie jedną z początkowych - nie omijaj jej, ponieważ powtórki w nauce języka są niezwykle istotne. Zanim przejdziesz do poznawania skomplikowanych zagadnień gramatycznych, takich jak np. czasy angielskie, upewnij się, że masz solidnie opanowane podstawy.

Aby sprawdzić swoje umiejętności, spróbuj używać miesięcy i pór roku po angielsku w różnych zdaniach i kontekstach. Wyłapuj je oglądając filmy po angielsku i słuchając angielskich podcastów - nawet jeśli wszystkiego nie rozumiesz, to bez wątpienia odczujesz ogromną satysfakcję, kiedy usłyszysz znajome słowo.

Nauka nazw miesięcy po angielsku jest kluczowa dla opanowania tego języka. Miesiące mają swoje pełne formy i skróty, przy czym warto zauważyć różnice między brytyjskim a amerykańskim angielskim w używaniu kropek. Każdy miesiąc przypisany jest do jednej z czterech pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy. Przydatne są również przysłowia i idiomy związane z miesiącami, które pomagają lepiej zrozumieć kontekst. Przykłady zdań ułatwiają praktyczne zastosowanie wiedzy. Poprawna wymowa miesięcy jest istotna, dlatego warto zwrócić uwagę na fonetykę. Używanie nazw miesięcy w codziennych rozmowach pomaga w planowaniu wydarzeń i komunikacji. Nauka poprzez konteksty kulturowe, takie jak święta i tradycje, wzbogaca zrozumienie i ułatwia poprawne zastosowanie. Znajomość miesięcy jest podstawą do dalszej nauki języka angielskiego.

Powodzenia!

Autor: Sylwia Stryjewska, Nauczyciel języka angielskiego, metodyk i trener nauczycieli, koordynator projektów edukacyjnych