☕Skorzystaj ze zniżki Espresso! Zaoszczędź do 1800zł na swoim wyjeździe językowym! ☕

💸 Ciesz się niesamowitymi rabatami i korzyściami, w tym kuponami świątecznymi 🎅🎁 Zacznij oszczędzać już teraz! 💰

Sprawdź

Przewodnik turystyczny po Malcie

W zależności od tego, skąd pochodzisz, wycieczka na Maltę może sprawiać wrażenie podróży w czasie. Ze względu na różnorodną historię archipelag maltański prezentuje wpływy z różnych okresów. Wiele małych miasteczek zachowało swój pierwotny urok. Ponadto otaczają je malownicze krajobrazy.

Zdobądź nowe umiejętności językowe na wspaniałych plażach i pośród zapierających dech w piersiach krajobrazów. Powinieneś koniecznie odwiedzić Błękitną Grotę na Malcie, która słynie z turkusowych wód. Na wyspie doświadczysz letnich temperatur aż do póżnego września, kiedy w Polsce jest już jesień. A zimowe miesiące też na pewno będą tu cieplejsze.

Kiedy odwiedzasz Maltę po raz pierwszy, nierzadko czujesz się tak, jakbyś był tam wcześniej. Może to zabrzmieć tajemniczo, ale jest powód, dla którego twoje otoczenie może wydawać się dziwnie znajome. Wiele miejsc na Malcie zagrało we współczesnych filmach, które mogliśmy widzieć i istnieje duża szansa, że rozpoznasz wiele miejsc ze znanych na całym świecie filmów i seriali np. z Gry o Tron czy Gladiatora.

Malta słynie też z 3 miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Stare centrum stolicy Malty Valletty jest jednym z tych miejsc. Unia Europejska mianowała również Vallettę Europejską Stolicą Kultury w 2018 roku!


Ogólne informacje o Malcie

Geografia Malty

Republika maltańska składa się z archipelagu wysp. Trzy z nich są zamieszkałe: Malta, Gozo i Comino a pozostałe nie, takie jak: Cominotto, Filfla, Wyspy Świętego Pawła i Grzybowej Skały. Malta jest największą z tych wysp o długości 27 kilometrów i na niej mieści się stolica Valletta. Malta oficjalnie zalicza się do najmniejszych państw świata, ponieważ zajmuje powierzchnię 316 kilometrów kwadratowych (tyle co Kraków).

Różnica czasu na Malcie

Malta jest częścią środkowoeuropejskiej strefy czasowej.

Klimat Malty

Średnia roczna temperatura na Malcie wynosi około 18,7 stopnia Celsjusza. Dzieje się tak dlatego, że temperatury są równomiernie rozłożone w ciągu całego roku. Lato może jednak stać się bardzo gorące z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza. Miłośnicy słońca pokochają tę porę roku, a sporty wodne są dostępne także na jesieni! Dlatego warto zaopatrzyć się w lekką odzież i strój kąpielowy! Temperatury rzadko spadają w godzinach wieczornych, chociaż zaleca się zabranie ze sobą lekkiej kurtki lub wiatrówki. W każdym sezonie mogą występować krótkie i ulewne deszcze, ponieważ wyspa znajduje się na Morzu Śródziemnym. Bardziej zauważalne zmiany temperatury mogą wystąpić podczas wiosny i jesieni, ale dni zawsze pozostaną stosunkowo ciepłe. O świcie wiatr z oceanu może dość wyraźnie obniżyć temperaturę. Jeśli lubisz pływać w oceanie, zazwyczaj będziesz mógł to robić do końca listopada, ponieważ morze nadal będzie wystarczająco ciepłe.

Jak przygotować się do podróży na Maltę?

Wymagania dotyczące wjazdu na Maltę

Obywatele Europy nie potrzebują wiz, aby móc wjechać na Maltę, ponieważ jest ona krajem członkowskim UE. Obywatele spoza UE muszą ubiegać się o wizę w swojej lokalnej ambasadzie maltańskiej. Prosimy również o wizytę w ambasadzie Malty w celu omówienia wszelkich wymogów, które mogą być potrzebne, jeśli planujesz pozostać na Malcie dłużej niż 90 dni.

Pamiętaj, aby podczas wizyty w ambasadzie i przed rozpoczęciu podróży zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty. Pamiętaj, że Twój dowód i paszport muszą być ważne przez co najmniej pół roku od daty Twojego powrotu z Malty. Informacje dotyczące podróży i bezpieczeństwa można znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Malta jest od 2007 r członkiem Schengen, dlatego nie ma kontroli granicznej na międzynarodowym lotnisku na Malcie. Dzięki czemu podróżni z wizą Schengen nie potrzebują wizy maltańskiej, aby dostać się do kraju.

Waluta

Lira maltańska została zastąpiona przez euro w 2008 roku. Euro maltańskie ma na rewersie ołtarz megalitycznej świątyni, maltański herb czy Krzyż Świętego Jerzego.

Opieka zdrowotna na Malcie

Nie ma żadnych maltańskich przepisów dotyczących konieczności szczepień przed wjazdem do kraju. Jeśli potrzebujesz leczenia szpitalnego lub lekarza na Malcie, możesz rozważyć ubezpieczenie zdrowotne na podróż. Możesz również złożyć wniosek o europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ).

Woda z kranu na Malcie nie nadaje się do picia. Ze względu na to, że na Malcie nie ma zbyt wielu wód podziemnych, woda, która istnieje, jest zwykle odsalana i może być częściowo chlorowaną wodą z oceanu. Woda z kranu jest jednak bezpieczna do mycia zębów i do gotowania.

Nierzadko zdarza się, że ludzie doświadczają problemów z układem krążenia, ponieważ nie są przyzwyczajone do wysokich temperatur. Zawsze miej wodę pitną przy sobie i dużo pij! Ważne jest też stosowanie dobrego kremu przeciwsłonecznego. Jeśli spędzasz dużo czasu na dworze, wskazane jest noszenie czapki lub innej ochrony przed słońcem.

Prosimy również o zapoznanie się z poradami zdrowotnymi zawartymi na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Lista rzeczy do spakowania

Przygotuj listę kontrolną wszystkich rzeczy, których możesz potrzebować podczas podróży, abyś mógł być całkowicie przygotowany na nadchodzące wakacje!


  • Stolica: Valletta
  • Ustrój: Republika
  • Liczba mieszkańców: 433 300
  • Połączenia alarmowe: 112
  • Telefony alarmowe: 191
  • Pogotowie ratunkowe: 196
  • Telefon: +356
  • Prąd: 240 V

Społeczeństwo i codzienne życie

 

Religia mieszkańców Malty

Większość ludności Malty to chrześcijanie. Nie można przeoczyć licznych wpływów chrześcijańskich na całej wyspie. Mała republika ma ponad 365 kościołów. Pozostali Maltańczycy to protestanci, prawosławni, żydzi i muzułmanów.

 

Polityka na Malcie

George William Vella, wcześniejszy Minister Spraw Zagranicznych, jest prezydentem Republiki Malty od 2019 r. Izbę Reprezentantów tworzy 65 członków. Rząd maltański jest wybierany na okres 5 lat. Maltańska republika dołączyła do Unii Europejskiej w 2004 r., stając się tym samym najmniejszym państwem członkowskim UE.

 

Lokalny język i komunikacja

Język maltański odzwierciedla ekscytującą i złożoną historię republiki.

Podstawowym językiem urzędowym państwa jest język maltański. Język maltański jest jednym z języków semickich, który wywodzi się ze średniowiecznego języka arabskiego i rozwinął się w język, który znamy dzisiaj. Mimo że język maltański został pierwotnie stworzony z silnymi wpływami z języka arabskiego, z biegiem czasu wprowadził on również elementy języka włoskiego, francuskiego i angielskiego. Językami urzywanymi na Malcie są teraz angielski i włoski.

Do 1934 r. Język włoski był oficjalnym językiem używanym w sądzie, a także preferowanym językiem używanym w szkole. Prawie wszyscy mieszkańcy Malty biegle posługują się językiem angielskim z powodu brytyjskiej kolonializacji od XIX do XX wieku.

Transport publiczny na Malcie

Najprostszym sposobem podróżowania na Malcie jest autobus. Niedrogie połączenia autobusowe dostępne są na całej wyspie. W pobliżu naszej szkoły Sprachcaffe w St. Julian's znajdują się 2 przystanki autobusowe. Możesz znaleźć stanowisko informacyjne, które wyświetla wszystkie szczegóły dotyczące tras autobusowych i połączeń na dworcu autobusowym City Gate w Valletcie lub w Saint Paul's Bay. Będziesz także mógł korzystać z promów, które płyną na sąsiednią wyspę Gozo. Cena za podróż z głównej wyspy Malty na Gozo wynosi około 4 euro. Masz również możliwość dostania się tam mniejszymi łodziami. Istnieją trzy różne rodzaje taksówek na Malcie: białe, czarne i czerwone. Białe można złapać na stopa. Czarne  muszą być wezwane i zamawiane z góry jak nasze taksówki. Natomiast, czerwone to marszrutki, które służą do transportu do 8 osób.

Kultura i historia Malty

Historia

Malta doświadczyła różnorodnej mieszanki kultur, które wywierały na nią wpływ w przeszłości teraz. Pierwsi ludzie dotarli na wyspę około 5200 r. pne. Od tego czasu prawie wszystkie potęgi Morza Śródziemnego próbowały zdobyć tę wyspę. Ostatnia z tych bitew miała miejsce podczas II wojny światowej, w której Malta była bazą aliantów. Dlatego też w czasie wojny wyspa była celem ataków ze strony Niemiec i Włoch.

Na kulturę maltańską od dawna wpływały wielkie imperia np. Kartagina, Rzym, Bizancjim i Arabowie. Mieszkańcy wysp ulegali też wpływom religii rzymskokatolickiej i przesądom, które pochodzą z południa Włoch. Ich język jest  silnie powiązany z językiem arabskim. Malta utworzyła swój pierwszy niezależny rząd w 1530 r. Rządził nią wtedy Zakon Maltański. Zmieniło się to dopiero w 1814 roku, kiedy Malta stała się brytyjską kolonią.

Okres, w którym wyspa została skolonizowana przez Wielką Brytanię, wyraźnie zaznaczył się w jej historii. Do dziś językiem oficjalnym wyspy jest angielski i można tam nawet znaleźć typowe czerwone budki telefoniczne. Flaga maltańska była również pod wpływem Wielkiej Brytanii. Malta działała jako brytyjski "niezatapialny lotniskowiec" podczas II wojny światowej. Brytyjski król nagrodził Maltę w 1942 roku, przyznając jej Krzyż św. Jerzego za  wkład i wsparcie w czasie wojny. Symbol ten można znaleźć na maltańskiej fladze do dziś. 21 września 1964 r. Malta w końcu uzyskała pełną niezależność.

Festiwale na Malcie

Karnawał: (luty) Karnawał maltański odbywa się w lutym i jest to wydarzenie, które warto zobaczyć. Jest to jedna z tradycji Malty od ponad 450 lat i jeden z największych festiwali na wyspie. Karnawał tradycyjnie odbywa się w ostatnim tygodniu lutego.

Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni: (kwiecień-maj) Będzie można zobaczyć pokazów z międzynarodowymi pirotechnikami. Ich występy są spektakularne i nie będziesz chciał ich przegapić.

Malta Jazz Festival: (lipiec) światowej sławy muzycy jazzowi zbierają się w tym niesamowitym miejscu w trzeci weekend lipca od ponad 25 lat. Każda osoba, która kocha jazz, po prostu musi odwiedzić ten festiwal!

Międzynarodowy Festiwal Sztuki: (lipiec - sierpień) Ten festiwal artystyczny odbywa się latem, co oznacza, że większość występów i inicjatyw odbędzie się na zewnątrz. Pogoda prawdopodobnie będzie świetna, a widoki z pewnością jeszcze lepsze.


Częste błędy popełniane przez turystów


Jak w każdym większym mieście, zawsze należy uważać na swoje torby i rzeczy, zwłaszcza podczas wizyt w Valletcie i Silema. Na kieszonkowców można oczywiście natrafić w dowolnym miejscu, bez względu na to, jak duże lub małe są to miejscowości, dlatego wskazane jest, aby pilnować swoich rzeczy przez cały czas i nie nosić plecaków lub torebek, których nie można mieć na oku.

Cały czas będziesz potrzebować kremu przeciwsłonecznego, szczególnie jeśli nie jesteś przyzwyczajony do wystawiania się na działanie wysokich temperatur. Słońce na Malcie świeci bardzo intensywnie przez większą część roku i dlatego łatwo jest się spalić. Należy pamiętać, że słońce nie jest jedynym zagrożeniem dla twojej skóry, gdy przebywasz na zewnątrz przez dłuższy czas. Komary są często spotykane na Malcie, co oznacza, że ​​będziesz potrzebować repelentów.

Wskazówki i porady dla podróżujących na Maltę

Jakość życia jest bardzo ważna dla mieszkańców Malty. Dlatego jest szeroko rozpowszechnionym zwyczajem, aby zamknąć wszystkie sklepy i urzędy około południa, aby wszyscy ludzie mogli mieć sjestę. Mała wskazówka: sklepy zlokalizowane w regionach turystycznych zazwyczaj pozostają otwarte również w południe.

Warto również zauważyć, że ludzie na Malcie bardzo lubią świętować. Większość festiwali ma swoje żródło w religii, ponieważ większość mieszkańców wyspy jest katolikami. Wszystkie tradycyjne festiwale poświęcone są świętym. Są to zazwyczaj huczne obchodzone parady i koncerty na ulicach. Panuje tam przyjemna, towarzyska atmosfera. Mieszkańcy Malty lubią chodzić do restauracji i barów z rodzinami. Jako ludzie są bardzo otwarci i przyjaźni, dzięki czemu można łatwo poznawać nowych ludzi i nawiązywać przyjaźnie.

St. Julian’s jest często postrzegane jako serce Malty. Jest to idealne miejsce na spotkania z ludźmi z całego świata. Nasz kampus maltański znajduje się niedaleko dzielnicy Paceville. Ta dzielnica jest gęsto wypełniona restauracjami i barami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!


Co robić na Malcie?

Trzymajmy się tego, że nie ma złej pogody, są tylko niewłaściwie ubrani ludzie. Tak czy inaczej, na Malcie, jak to na większości wysp, czasem pada. Zimą czy też wieczorami temperatura spada poniżej 20 stopni. Co robić, gdy jest za zimno na plażowanie?

ZWIEDZANIE MALTY

Na naszą uwagę na pewno zasługuje stolica Malty - Valletta. Tu z pewnością urzekną Cię: wspaniałe pałace (m.in. Pałac Wielkich Mistrzów), kościoły czy kolorowe balkony. Poza tym polecamy zwiedzanie Cichego Miasta Mdiny. W obu tych miastach można zakochać się w klimatycznych wąskich uliczkach, przy których przeważają estetyczne budynki z piaskowca. Dla wielbicieli historii, cennym doświadczeniem będzie wizyta w Rabacie, gdzie znajdują się zabytkowe Katakumby czy Dom Rzymski. Natomiast zainteresowani sztuką sakralną, mogą liczyć na moc doznań, ponieważ na Malcie znajduje się ponad 300 kościołów. Natomiast, na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się oprócz stolicy także: megalityczne świątynie oraz Hypogeum Ħal Saflieni. Tyle i jeszcze więcej czeka na Ciebie na Malcie, czas zaczerpnąć świeżego powietrza.

SPACERY

Spacery po plaży mają swój urok niezależnie od pogody. Świeże powietrze i uspokający szum morza mamy zagwarantowany w ramach podróży na Maltę. Do wyboru mamy plaże piaszczyste oraz kamieniste. Sprawdźcie: Anchor Bay w pobliżu Popeye Village, Mellieha Bay, Gneyna Bay, Golden Bay. I oczywiście Wyspa Gozo oraz Comino! Pięknie prezentują się klify sąsiadujące z niektórymi z nich. Oprócz tego, możemy wybrać się na piesze zwiedzanie ciekawych miast. Warto zwrócić uwagę na architekturę doskonale wpisującą się w infrastruturę. Wspomnę tu też wyjątkową wioskę Marsaxlokk, z którą kojarzy się symbol Malty, czyli kolorowa łódź rybacka. Na naszą uwagę zasługują również popularne latem, ale też ciekawe zimą kurorty typu: St. Julian's czy St. Paul's Bay. A po spacerze warto coś przekąsić...

LOKALNE SMAKI

Z pewnością cennym doświadczeniem będzie dla odwiedzających Maltę turystów spróbowanie lokalnych specjałów. Bary i restauracje to dobry cel podróży niezależnie od pogody. Na pewno możecie sobie umilić pochmurny czy chłodny dzień daniami wywodzącymi się z kuchni włoskiej, ponieważ Malta położona jest bardzo blisko Sycylii. Poza tym warto skosztować:
  • zupę kusksu, wdowią zupę
  • zapiekankę - timpanę
  • królika w potrawce (Fenek)
  • owoce morza pod każdą postacią
Może teraz coś słodkiego? Jest z czego wybierać: ciastka Imqaret, chałwa tat-Tork czy też Pudina tal-Hobz.

Co piją Maltańczycy?

Przede wszystkim należy wymienić tutejszą Colę, czyli Kinnie. Jeżeli chodzi natomiast o alkohole to będąc na Wyspie, warto skosztować likierów: Bajtra o smaku opuncji i ziołowego Leila.

Jak wygląda podróż na Maltę

Chętnie pomożemy w organizacji Twojej podróży na Maltę o każdej porze roku. Po szczegóły zapraszamy tu: wyjazd dla dorosłych i tu: obóz młodzieżowy