Chiński w Chinach - przewodnik dla kursantów
Ponad 17 milionów ludzi mieszka w stolicy kraju - Pekinie. Słowo Pekin oznacza północną stolicę. Ze względu na różne podboje i zmiany dynastyczne, Pekin nie zawsze był stolicą.W całej swojej historii stolica znana jest między innymi z nazw: Ji, Yanjing, Youzhou, Zhongdu, Dadu i Beiping.
Daj się zaskoczyć chińskiej kuchni. Na przykład, czy kiedykolwiek słyszałeś o stuletnim jajku? To chińska specjalność!
W naszym przewodniku Sprachcaffe dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o Chińskiej Republice Ludowej. Zanurz się w dziwnej, ale jakże ekscytującej i żywej kulturze.
Kilka szybkich faktów:
- Stolica: Pekin
- Forma rządu: Chińska Republika Ludowa
- Liczba ludności: 1 379 miliarda
- Numer alarmowy (policja): 110
- Międzynarodowy numer kierunkowy: +86
- Napięcie elektryczne: 220V
Przewodnik: chiński w Chinach
Przygotowanie do podróży - chiński w Chinach
Chiny są jednym z najgęściej zaludnionych krajów na świecie, liczącym około 1,3 miliarda ludzi.
Duży kraj o powierzchni ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych sąsiaduje z 14 państwami.
Na południu leży Wietnam, Laos, Birma i Bhutan. Dalej na zachód są Nepal, Indie, Pakistan, Afganistan, Tadżykistan, Kirgistan i Kazachstan. Sąsiadami na północy są Rosja i Mongolia. Północna Korea graniczy z Chinami na wschodzie.
Strefa czasowa:
Czas w Chinach wyprzedza o 7 godziny czas (CET). Od 2018 roku nie ma czasu letniego.
Klimat i pogoda:
Ze względu na wielkość kraju różne regiony mają inny klimat.
Na zachodzie i północy panuje klimat kontynentalny z przeważnie bardzo mroźnymi zimami i gorącymi miesiącami letnimi.
Klimat na południu jest bardziej subtropikalny. Zimy są ciepłe i suche, ale w okresie letnim, jest dużo opadów. Huragany mogą występować na wybrzeżach.
W Tybecie panuje klimat wysokogórski.
Zły czas podróży do południowych i południowo-wschodnich Chin to miesiące od czerwca do października, ponieważ mogą się wtedy zdarzyć tajfuny i osunięcia ziemi.
Wymagania dotyczące wstępu do kraju
Wiza turystyczna jest wymagana do wjazdu do Chińskiej Republiki Ludowej, ale jest ważna tylko przez 30 dni.
Pamiętaj, aby ubiegać się o wizę wcześniej w ambasadzie.
Ponadto paszport powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty początkowej podróży.
Wyjątkiem od obowiązku wizowego są regiony Hongkongu i Makau. Chociaż oba są częścią Chińskiej Republiki Ludowej, są jednocześnie tak zwanymi specjalnymi regionami administracyjnymi i dlatego mogą podejmować decyzje niezależnie od reszty Chińskiej Republiki Ludowej.
Obecnie cudzoziemcy mogą wjechać do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego wyłącznie za specjalnym pozwoleniem.
Waluta:
Chińska waluta narodowa to Renminbi (RMB), zwana również Yuán (元).
Yuan dzieli się na 10 Jiao a to = 100 Fen.
Za pomocą przelicznika walut można szybko sprawdzić aktualny kurs wymiany między złotówkami a yuanami.
Nie musisz wymieniać pieniędzy w Polsce przed podróżą, można to zrobić na lotnisku po przyjeździe do Pekinu lub w jakimkolwiek większym hotelu. Kurs wymiany jest prawie taki sam wszędzie, chociaż niektóre hotele pobierają prowizję.
Opieka zdrowotna:
Na kursie językowym w Chinach nie są wymagane szczepienia, ale jeśli byłeś w Chinach wcześniej być może będziesz musiał udowodnić, że byłeś szczepiony przeciw żółtej gorączce.
Jeśli chcesz podróżować do południowych Chin, zalecana jest profilaktyka malarii w lecie.
Społeczeństwo i życie codzienne
Republika ludowa Chin jest państwem świeckim , co oznacza, że religia jest prywatną sprawą danej osoby. Niektóre wyznawane religie to buddyzm, taoizm, islam i chrześcijaństwo. Znaczna część ludności deklaruje się również jako wyznawcy tradycyjnego systemu wierzeń i taoizmu.
Polityka:
Od 1 października 1949 r. Chiny są republiką ludową, a więc państwem komunistycznym i suwerennym. Obecnym prezydentem jest Xi Jinping.
Lokalny język i komunikacja
Językiem urzędowym jest mandaryński.
Ponadto następujące języki regionalne są oficjalnie uznawane za oficjalne języki: kantoński w Hongkongu i Makau, angielski w Hongkongu, mongolski w Mongolii Wewnętrznej, koreański i tybetański w Tybecie. Transport publiczny
Wiele miast coraz częściej rozbudowuje linie metra.
W Pekinie jest obecnie około 18 linii metra.
Koszt przejazdu to 3-10 juanów.
Inną alternatywą w mieście jest na przykład taksówka. Z reguły podróż kosztuje około 1,5-2 € za pierwsze 3 km, a następnie około 0,3 € za km.
Alternatywą jest autobus. Autobusy są zwykle najtańszym środkiem transportu, ale często są przepełnione.
Sieć autobusowa jest dobrze rozwinięta.
Kultura i historia
Pierwsze wzmianki dokumentujące istnienie Pekinu sięgają ponad 3000 lat wstecz i już wtedy był on ważnym ponadregionalnym miastem handlowym i bazą wojskową.
Ze względu na tę rolę miasto było często celem ataków i okupacji przez sąsiednie ludy.
Jeden z najsławniejszych podbojów miał miejsce w 1215 roku, kiedy wojska Dżyngis-chana, splądrowały i spaliły miasto.
Pod rządami Mongołów Pekin został ponownie ustanowiony. Pierwsi Europejczycy, w tym Marco Polo, przybyli do Pekinu przez słynny Jedwabny Szlak.
Ostatni cesarz abdykował w 1912 r., a Republika Chińska została założona ze stolicą w Nankinie.
W 1949 r. utworzono Komunistyczną Chińską Republikę Ludową pod przywództwem Mao Zedonga, a Pekin został ponownie ogłoszony stolicą.
Festiwale:
Hongkong - Festiwal Głodnych Duchów przypada 15 dnia siódmego miesiąca księżycowego. Według wierzeń tradycyjnych, w siódmym miesiącu w kalendarzu księżycowym niespokojne duchy wędrują po ziemi. Wielu Chińczyków "karmi" swoich przodków, aby je uspokoić.
Festiwal ten bardzo przypomina Halloween, ale jest on również nierozerwalnie związany z chińską praktyką kultu przodków. Dla zwiedzających jest to idealna okazja, aby zobaczyć żywą kulturę miasta, z wieloma ludźmi palącymi sztuczne pieniądze i inne przedmioty dla duchów przodków do wykorzystania w zaświatach. Żywność jest również ofiarowana, aby zaspokoić apetyt głodnych duchów.
14–16 czerwca 2019r. Ciesz się smoczymi łodziami, piwem i okrzykami setek tysięcy widzów - to karnawał w Hongkongu!
Każdego roku tysiące światowej sławy sportowców konkuruje podczas Międzynarodowych Zawodów Smoczych Łodzi. Trzy dni intensywnych wyścigów, które wypełniają port życiem, mnóstwem kolorów i dźwiękami bębnów i kibiców wiwatujących na linii mety.
Tylko Hong Kong mógł przyjąć starożytną chińską tradycję i przekształcić ją w nowoczesną imprezę sportową i międzynarodową.
Święto wiosennych latarni przypada na 15 dzień pierwszego miesiąca księżycowego, czyli 19 lutego 2019.
Miłość lubi mieć ostatnie słowo, a podczas ostatniego dnia obchodów chińskiego Nowego Roku pary spędzają razem chińskie walentynki.
Piękny widok stanowią kolorowe lampiony zawieszane są w parkach, na targach i w restauracjach.
Święta:
Trudno jest wymienić chińskie święta, ponieważ daty nie są takie same co roku.
Na przykład Festiwal Księżycowy zawsze odbywa się 15 dnia ósmego miesiąca księżycowego (2018 będzie to w tygodniu 22-24 września). Podczas tego święta tradycyjnie spożywany jest okrągły placek księżycowy. Festiwal ma swoje korzenie w Tajwanie, ale od 2008 roku został oficjalnie uznany za święto na kontynencie chińskim.
Nawet festiwal lampionów nie ma ustalonej daty, zawsze ma miejsce podczas pierwszej nocy pełni księżyca w nowym roku księżycowym - 2 marca 2019 r.
5 dnia piątego miesiąca księżycowego (18 czerwca 2019 r.) odbywają się słynne wyścig smoczych łodzi.
Są też inne święta, które zawsze przypadają w tym samym dniu, np. święto narodowe w dniu 1. października. W tym dniu w 1949 r. Mao Tse-tung ogłosił założenie Chińskiej Republiki Ludowej na placu Tiananmen.
Jak w Polsce, święto pracy obchodzone jest w Chinach 1 maja.
Na początku kwietnia odbywa się Festiwal Qinming. W tym dniu myśli się o zmarłych. W latach przestępnych iw następnym roku festiwal odbywa się 4 kwietnia, w pozostałych 5 kwietnia.
Jedną z najważniejszych uroczystości jest jednak Chiński Nowy Rok, obchodzony przez 6 dni, od 16 lutego do 21 lutego.
Jedzenie:
Mówi się, że Pekin oferuje największą różnorodność kulinarną w Chinach.
Znajdziesz tu specjały prawie wszystkich regionów kraju plus delikatesy z praktycznie wszystkich krajów azjatyckich i wielu innych krajów świata.
Łatwo jest tu znaleźć kawiarnie lub restauracje z kuchnią zachodnią.
Większość restauracji i barów z przekąskami w Chinach jest otwarta 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, niektóre nawet w dni wolne.
Na pewno warto skosztować słynnej kaczki po pekińsku, którą podaje się z sosem z czarnej fasoli w naleśnikach, oraz mongolski gorący garnek, który składa się z baraniny, krewetek, warzyw, makaronu i bardzo ostrego bulionu.
W Chinach najczęściej pije się herbatę. Ale możesz też dostać normalne napoje bezalkoholowe, takie jak cola, lemoniada, woda mineralna i piwo.
Woda z kranu nie jest zdatna do picia, gotowana woda jest dostępna na życzenie w hotelu.
Chiny słyną z różnorodności kulinarnej, a także z napojów; daj się zainspirować różnymi ofertami egzotycznych soków!
Porady
Turyści nie powinni kierować samochodem nieznająć przepisów ruchu drogowego w Chinach
W Chińskiej Republice Ludowej obowiązuje 0-procentowy limit alkoholu; kierwoca z choćby 0.01 % alkocholu we krwi podlega karze.
Jeśli jeszcze nie mówisz po chińsku i chcesz dojechać gdzueś taksówką, pamiętaj o wcześniejszym zapisaniu celu podróży na kartce lub po prostu nazwij bardziej znaną lokalizację w pobliżu miejsca docelowego. Wielu taksówkarzy nie mówi po angielsku.
Wypłacanie pieniędzy w bankomatach jest często bardzo ograniczone w przypadku kart debetowych. Dlatego jeśli podróżujesz do Chin, zawsze weź ze sobą kartę kredytową i / lub gotówkę.
Nie jest w Chinach częstym zwyczajem zostawiania napiwków w restauracji.
Napięcie w Chinach wynosi 220 woltów, ale ponieważ gniazdka nie są ustandaryzowane, zaleca się użycie przejściówek.